ایمنی حريق

در مبحث ايمني، حريق به عنوان مخاطره­‌ای محسوب مي­‌شود كه داراي خسارات جاني و مالي گسترده‌اي است. براحتي مي‌توان گفت امکان بروز حريق در تمام مكان­هاي هر جامعه‌­اي وجود دارد، حتي در طبيعت كه برخي اوقات به دليل شرايط جوي خاص به صورت خود بخودي نیز ايجاد مي‌شود. به منظور کاهش خسارات و پیامدهای حاصل از حریق دو موضوع پیشگیری و اطفاء از اهمیت زیادی برخوردار هستند که هر دوی آنها نیازمند بکارگیری ابزار و تجهیزات مخصوص می‌باشند. طراحی، ساخت، نحوه استفاده و بکارگیری تجهیزات اعلام و اطفای حریق با توجه به اهمیت آنها، همانند تجهیزات دیگر مورد استفاده بشر دارای دستورالعمل­‌ها و استانداردهای ارایه شده از سوی سازمان­های مربوطه می‌­باشد که شرایط را برای هرچه بهتر عملکرد آنها محیا می‌سازد.

در بین سازمان­های ارایه دهنده استاندارد در جهان، یکی از سازمان­هایی که در زمینه ایمنی و حفاظت در برابر آتش فعالیت تخصصی و گسترده‌­ای دارد. انجمن ملی حفاظت از حریق آمریکا (National Fire Protection Association) می­‌باشد که بررسی ده ساله­‌ی این سازمان نشان می­‌دهد هر چند نرخ وقوع و پیامدهای حریق در ایالات متحده رو به کاهش گذاشته است، اما تنها طی سال 2014 از 1298000 مورد حریق، 3275 مرگ، 15775 آسیب و صدمه و 6/11 میلیارد دلار خسارت به ایالات متحده تحمیل شده است. در ايران نيز بررسی گزارش­های مختلف نشان می­‌دهد که طی یک دوره ده ساله (1390-1380) 271 مورد حریق و آتش‌سوزی با بیش از 40 میلیارد تومان خسارت و 43 کشته و آسیب دیده تنها در شهرک‌­های صنعتی روی داده است.

ساختمان­‌ها اعم از اداری، مسکونی و تجاری با مجموعه‌­ای از منابع خطر روبرو هستند، اما ریسک وقوع حریق و گاهی انفجار در این محیط‌­ها می­‌تواند پیامدهای شدید و گاهاً فاجعه‌­باری را حتی در مقیاس ملی و بین‌المللی ایجاد کند. مانند حریق برج مسکونی گرنفل، فرو ریختن ساختمان تجاری پلاسکو و موارد مشابه دیگر.

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی است که با هدف از بین بردن مرگ ، جراحت ، حذف دارایی و خسارات اقتصادی ناشی از آتش‌سوزی ،برق و خطرات ناشی از آن فعالیت دارد. این انجمن ادعا می‌کند برای رسیدن به این اهداف از سال 2018 ، 50000 عضو و 9000 داوطلب از طریق 250 کمیته فنی با این سازمان همکاری می‌کنند.

در سال 1895، كمیته‌ای برای حفاظت از آب‌پاش خودكار توسط مردان وابسته به چندین شركت بیمه آتش‌سوزی و یك سازنده لوله برای ایجاد استاندارد یكنواخت برای طراحی و نصب سیستم‌­های آب‌پاش آتش در ماساچوست تشکیل شد. سال بعد، کمیته گزارش اولیه خود را در مورد یک استاندارد یکنواخت منتشر کرد و در اواخر سال 1896 به تشکیل NFPA ادامه داد. گزارش اولیه کمیته به NFPA 13 تبدیل شد، استاندارد نصب سیستم­‌های آب‌پاش، که اکنون بیشترین کاربرد را دارد. در حدود سال 1904، NFPA شروع به گسترش عضویت خود از طريق شرکت‌های وابسته به شرکت‌های بیمه آتش‌سوزی به بسیاری از سازمان­‌ها و افراد دیگر کرد و همچنین ماموریت خود را فراتر از اعلام استانداردهای آب پاش آتش گسترش داد .

انجمن ملی آتش‌­نشانی آمریکا American National Fire Protection Association یا به اختصار ” NFPA ” استانداردهایی برای ایمنی و حفاظت در برابر آتش وضع و منتشر می‌­کند .این استاندارد و کدهای استاندارد، به صورت جامع، تمامی مسائل مرتبط با آتش، ایمنی ، الزامات ساخت و طراحی وسائل و تجهیزات مقابله با آتش را در برمی‌گیرد .استاندارد NFPA در مقایسه با سایر استانداردهای بین المللی آتش، ارجحیت دارد و تمام سازمان­های مشابه نیز به استانداردهای آن احترام می‌گذارند و به عنوان یک مرجع می‌شناسند. این انجمن بیش از 300 کد و استاندارد اجماعی را منتشر کرده که هدف آنها به حداقل رساندن احتمال و اثرات آتش‌سوزی و سایر خطرات ناشی از آن است. این کدها و استانداردها توسط بیش از 250 کمیته فنی اداره می‌شوند.

در این استاندارد مسائلی همچون پمپ­‌های آتش­‌نشانی، سیستم­‌های آب­پاش، لوله­ کشی سیستم‌­های مقابله با آتش، دستورات ایمنی، انواع سیستم­‌های خاموش کننده، دستورالعمل کار با مایعات قابل اشتعال و بسیاری مطالب دیگر پوشش داده می­‌شود. دامنه کاربردهای این استاندارد بسیار وسیع و در تاسیساتی همچون نفت و گاز و پتروشیمی، منازل، ساختمان­ها، نیروگاه، مخازن سوخت ، و به طور کلی هرجایی که کار با مواد قابل اشتعال و ریسک آتش می‌­باشد، کاربرد دارد.

دلایل تبعیت سازندگان پمپ­ های آتشنشانی از استانداردهای NFPA ؛

الف) استاندارد NFPA قابل‌احترام‌ترین و سخت­گیرانه‌­ترین استاندارد جهان در این زمینه می‌باشد.

حریق

ب) از آنجا که سایر سازندگان تجهیزات مانند تولیدکنندگان آب­پاش‌­های اتوماتیک، کابین­‌های آتش و سیستم­‌های خاموش‌کننده از این استاندارد تبعیت می­‌کنند، در صورت ساخت تجهیزات مطابق با این استاندارد هیچ­گونه عدم انطباقی در کارکرد تجهیزات بوجود نمی‌­آید.

Sparky the Fire Dog  سمبل رسمی انجمن ملی حفاظت از آتش است که در سال 1951 برای ارتقا آموزش ایمنی در برابر آتش برای کودکان ایجاد شده است، او یک سگ دالمیشن (Dalmatian dog) است که لباس­های آتش‌نشانی بر تن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید